Pinoy Box Break

2019 PBA Philippine Cup Schedule – Elimination Round

by | Posted on: January 8th, 2019 | No Comments | Sports

Our favorite basketball league in the nation is back and this time, it’s the 2019 PBA Philippine Cup.

2019 PBA Philippine Cup Schedule - Elimination Round

This time around, no import to reinforce each team and it will be purely Pinoy blooded talents who will showcase their skills.

As we reported earlier, Barangay Ginebra San Miguel was tapped by the league to be part of the season opener and their opponent is the Talk ‘N Text KaTropa Texters.

TNT is a team that are looking to make a bounce back after their forgetful campaign last year.

Before the end of January, Terrence Romeo and the Beermen will face-off TNT KaTropa. There were a lot of drama that took place at the end of 2018 which involves the former scoring champ and his former squad.

The first overall pick CJ Perez will have his first real PBA test on January 18 and immediately he will be scrutinized by the defending champ, the San Miguel Beermen.

The rematch of last year’s Philippine Cup between the Beermen and the Hotshots will happen on February 10 at the Big Dome.

Poy Erram, coach Yeng Guiao and the rest of the NLEX Road Warriors will first try their winning formula on January 18 while Erram’s former team the Blackwater Elite which is one of the busiest teams doing player movement will have their first test on January against the NorthPort Batang Pier.

Here is the full list of All-Filipino conference game schedule:

2019 PBA Philippine Cup Schedule - Elimination Round
DateMatchTimeVenueScoreBest Player of the Game
January 13, 201943rd Season Leo Awards4:00 PMPhilippine Arena
January 13, 201944th PBA Season Opening CeremoniesPhilippine Arena
January 13, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Talk 'N Text KaTropa Texters6:30 PMPhilippine ArenaGIN 90 - 79 TNTJapeth Aguilar
January 16, 2019Blackwater Elite vs NorthPort Batang Pier4:30 PMSmart Araneta ColiseumNBP 117 - 91 BWERobert Bolick and Paolo Taha
January 16, 2019Phoenix Petroleum Fuel Masters vs Meralco Bolts7:00 PMSmart Araneta Coliseum
January 18, 2019Columbian Dyip vs San Miguel Beermen4:30 PMCuneta Astrodome
January 18, 2019Rain or Shine Elasto Painters vs NLEX Road Warriors7:00 PMCuneta Astrodome
January 19, 2019Meralco Bolts vs Blackwater Elite4:30 PMYnares Center - Antipolo
January 19, 2019Talk 'N Text KaTropa Texters vs Phoenix Pulse Fuel Masters6:45 PMYnares Center - Antipolo
January 20, 2019NLEX Road Warriors vs NorthPort Batang Pier4:30 PMSmart Araneta Coliseum
January 20, 2019San Miguel Beermen vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMSmart Araneta Coliseum
January 23, 2019Phoenix Pulse Fuel Masters vs Columbian Dyip4:30 PMSmart Araneta Coliseum
January 23, 2019NLEX Road Warriors vs Talk 'N Text KaTropa Texters7:00 PMSmart Araneta Coliseum
January 25, 2019Columbian Dyip vs NorthPort Batang Pier4:30 PMYnares Center - Antipolo
January 25, 2019Meralco Bolts vs San Miguel Beermen7:00 PMYnares Center - Antipolo
January 26, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Rain or Shine Elasto Painters5:00 PMCalasiao, Pangasinan
January 27, 2019NLEX Road Warriors vs Columbian Dyip4:30 PMSmart Araneta Coliseum
January 27, 2019San Miguel Beermen vs Talk 'N Text KaTropa Texters6:45 PMSmart Araneta Coliseum
January 30, 2019Tal 'N Text KaTropa Texters vs Meralco Bolts4:30 PMCuneta Astrodome
January 30, 2019Rain or Shine Elasto Painters vs Blackwater Elite7:00 PMCuneta Astrodome
February 1, 2019Blackwater Elite vs Phoenix Pulse Fuel Masters4:30 PMYnares Center - Antipolo
February 1, 2019San Miguel Beermen vs Rain or Shine Elasto Painters7:00 PMYnares Center - Antipolo
February 2, 2019NLEX Road Warriors vs Meralco Bolts4:30 PMYnares Center - Antipolo
February 2, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Columbian Dyip6:45 PMYnares Center - Antipolo
February 3, 2019Alaska Aces vs Rain or Shine Elasto Painters 4:30 PMYnares Center - Antipolo
February 3, 2019Talk 'N Text KaTropa Texters vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMYnares Center - Antipolo
February 6, 2019Columbian Dyip vs Alaska Aces4:30 PMMall of Asia Arena
February 6, 2019San Miguel Beermen vs Blackwater Elite7:00 PMMall of Asia Arena
February 8, 2019Phoenix Pulse Fuel Masters vs NLEX Road Warriors4:30 PMMall of Asia Arena
February 8, 2019Rain or Shine Elasto Painters vs NorthPort Batang Pier7:00 PMMall of Asia Arena
February 9, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Blackwater Elite5:00 PMDigos City, Davao
February 10, 2019Phoenix Pulse Fuel Masters vs Rain or Shine Elasto Painters4:30 PMSmart Araneta Coliseum
February 10, 2019Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs San Miguel Beermen6:45 PMSmart Araneta Coliseum
February 13, 2019Blackwater Elite vs Alaska Aces4:30 PMSmart Araneta Coliseum
February 13, 2019Meralco Bolts vs Columbian Dyip7:00 PMSmart Araneta Coliseum
February 27, 2019Alaska Aces vs Phoenix Pulse Fuel Masters4:30 PMSmart Araneta Coliseum
February 27, 2019NorthPort Batang Pier vs Talk 'N Text KaTropa Texters7:00 PMSmart Araneta Coliseum
March 1, 2019NLEX Road Warriors vs Blackwater Elite4:30 PMMall of Asia Arena
March 1, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs NorthPort Batang Pier7:00 PMMall of Asia Arena
March 2, 2019Meralco Bolts vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok5:00 PMTBA
March 3, 2019Talk 'N Text KaTropa Texters vs Rain or Shine Elasto Painters4:30 PMYnares Center - Antipolo
March 3, 2019Alaska Aces vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMYnares Center - Antipolo
March 6, 2019Rain or Shine Elasto Painters vs Columbian Dyip4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 6, 2019Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Phoenix Pulse Fuel Masters7:00 PMSmart Araneta Coliseum
March 8, 2019NorthPort Batang Pier vs Meralco Bolts 4:30 PMCuneta Astrodome
March 8, 2019San Miguel Beermen vs NLEX Road Warriors 7:00 PMCuneta Astrodome
March 9, 2019Blackwater Elite vs Talk 'N Text KaTropa Texters4:30 PMYnares Center - Antipolo
March 9, 2019Alaska Aces vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMYnares Center - Antipolo
March 10, 2019NorthPort Batang Pier vs San Miguel Beermen4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 10, 2019Phoenix Pulse Fuel Masters vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMSmart Araneta Coliseum
March 13, 2019Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Columbian Dyip4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 13, 2019NLEX Road Warriors vs Alaska Aces7:00 PMSmart Araneta Coliseum
March 15, 2019Talk 'N Text KaTropa Texters vs Alaska Aces4:30 PMCuneta Astrodome
March 15, 2019Meralco Bolts vs Rain or Shine Elasto Painters7:00 PMCuneta Astrodome
March 16, 2019San Miguel Beermen vs Phoenix Pulse Fuel Masters5:00 PMPanabo City, Davao del Norte
March 17, 2019Columbian Dyip vs Blackwater Elite4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 17, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMSmart Araneta Coliseum
March 20, 2019Alaska Aces vs Meralco Bolts4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 20, 2019Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs NorthPort Batang Pier7:00 PMSmart Araneta Coliseum
March 22, 2019Talk 'N Text KaTropa Texters vs Columbian Dyip4:30 PMYnares Center - Antipolo
March 22, 2019Blackwater Elite vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok7:00 PMYnares Center - Antipolo
March 23, 2019NLEX Road Warriors vs Barangay Ginebra San Miguel5:00 PMAUF, Angeles City
March 24, 2019NorthPort Batang Pier vs Phoenix Pulse Fuel Masters 4:30 PMSmart Araneta Coliseum
March 24, 2019San Miguel Beermen vs Alaska Aces6:45 PMSmart Araneta Coliseum
March 27, 2019Alaska Aces vs NorthPort Batang Pier4:30 PMCuneta Astrodome
March 27, 2019Rain or Shine Elasto Painters vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok7:00 PMCuneta Astrodome
April 3, 2019Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs NLEX Road Warriors4:30 PMSmart Araneta Coliseum
April 3, 2019Barangay Ginebra San Miguel vs Meralco Bolts7:00 PMSmart Araneta Coliseum



Leave a Reply