X

Trust and transparency is important to us.

It takes a lot of work to build, maintain, and improve a site like this and all the wonderful content you're about to enjoy. We and third parties use tech like cookies to make this happen.

By continuing, you consent to the use of these technologies, and affirm you're at least 16 years old or have consent from a parent or guardian.

Pinoy Box Break

2020 PBA Philippine Cup Bubble Schedule – Elimination Round

by | Posted on: October 11th, 2020 | No Comments | Sports

The schedule for the upcoming 2020 PBA Bubble Philippine Cup is now out.

Here is the full list of schedules for the resumption of the first conference or also known as the PBA All-Filipino tournament.

2020 PBA Philippine Schedule - Elimination Round
DateMatchTimeVenueScoreBest Player
October 11, 2020TNT Tropang Giga vs Alaska Aces4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterTNT 100 - 95 ALARR Pogoy
October 11, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs NLEX Road Warriors6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterBGSM 102 - 92 NLXAljon Mariano
October 12, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters vs Meralco Bolts4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterPHX 116 - 98 MERMatthew Wright
October 12, 2020Blackwater Elite vs NorthPort Batang Pier6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterBWE 96 - 89 NBPMac Belo
October 13, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs San Miguel Beermen4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterROS 87 - 83 SMBJavee Mocon
October 13, 2020Terrafirma Dyip vs TNT Tropang Giga6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterTNT 112 - 101 TERBobby Ray Parks Jr.
October 14, 2020Meralco Bolts vs Alaska Aces4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterMER 93 - 81 ALAAllein Maliksi
October 14, 2020Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs NLEX Road Warriors6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterMAH 103 - 100 NLXChris Banchero
October 15, 2020NorthPort Batang Pier vs Phoenix Super LPG Fuelmasters4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterPHX 110 - 105 NBPJason Perkins
October 15, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs Blackwater Elite6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterBGSM 103 - 99 BWEPrince Caperal
October 16, 2020Terrafirma Dyip vs Rain or Shine Elasto Painters4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterROS 91 - 82 TERRey Nambatac
October 16, 2020San Miguel Beermen vs TNT Tropang Giga6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterTNT 107 - 88 SMBJP Erram
October 17, 2020Blackwater Elite vs NLEX Road Warriors4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterBWE 98 - 88 NLXNino Canaleta
October 17, 2020Alaska Aces vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterALA 87 - 81 MAHJvee Casio
October 18, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs NorthPort Batang Pier4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterROS 70 - 68 NBPAdrian Wong
October 18, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs Meralco Bolts6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterBGSM 105 - 91 MERStanley Pringle
October 19, 2020TNT Tropang Giga vs Phoenix Super LPG Fuelmasters4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterTNT 110 - 91 PHXRR Pogoy
October 19, 2020Terrafirma Dyip vs San Miguel Beermen6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural CenterSMB 105 - 98 TERMo Tautuaa
October 20, 2020Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Meralco Bolts4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 20, 2020Alaska Aces vs Rain or Blackwater Elite6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 21, 2020NorthPort Batang Pier vs NLEX Road Warriors4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 21, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 22, 2020TNT Tropang Giga vs Blackwater Elite4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 22, 2020Alaska Aces vs Rain or Shine Elasto Painters6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 23, 2020NLEX Road Warriors vs Meralco Bolts4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 23, 2020Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Phoenix Supe LPG Fuelmasters6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 24, 2020Terrafirma Dyip vs NorthPort Batang Pier4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 24, 2020San Miguel Beermen vs Alaska Aces6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 25, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs Blackwater Elite4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 25, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 26, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters vs NLEX Road Warriors4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 26, 2020NorthPort Batang Pier vs TNT Tropang Giga6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 27, 2020Alaska Aces vs Terrafirma Dyip4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 27, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 28, 2020Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Blackwater Elite4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 28, 2020Meralco Bolts vs San Miguel Beermen6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 29, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 29, 2020TNT Tropang Giga vs NLEX Road Warriors6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 30, 2020NorthPort Batang Pier vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 30, 2020San Miguel Beermen vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 31, 2020Blackwater Elite vs Terrafirma Dyip2:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 31, 2020Meralco Bolts vs TNT Tropang Giga4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
October 31, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs Phoenix Super LPG Fuelmasters6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 1, 2020NorthPort Batang Pier vs San Miguel Beermen4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 1, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs Alaska Aces6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 2, 2020NLEX Road Warriors vs Rain or Shine Elasto Painters 4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 2, 2020Terrafirma Dyip vs Meralco Bolts6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 3, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters vs Blackwater Elite4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 3, 2020TNT Tropang Giga vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 4, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs Terrafirma Dyip4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 4, 2020Meralco Bolts vs NorthPort Batang Pier6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 5, 2020Alaska Aces vs NLEX Road Warriors4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 5, 2020San Miguel Beermen vs Phoenix Super LPG Fuelmasters6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 6, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs Meralco Bolts4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 6, 2020Terrafirma Dyip vs Magnolia Hotshots Pambansang Manok6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 7, 2020NorthPort Batang Pier vs Alaska Aces4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 7, 2020NLEX Road Warriors vs San Miguel Beermen6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 8, 2020Phoenix Super LPG Fuelmasters vs Terrafirma Dyip4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 8, 2020TNT Tropang Giga vs Barangay Ginebra San Miguel6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 9, 2020Magnolia Hotshots Pambansang Manok vs Rain or Shine Elasto Painters4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 9, 2020Meralco Bolts vs Blackwater Elite6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 10, 2020Terrafirma Dyip vs NLEX Road Warriors4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 10, 2020Barangay Ginebra San Miguel vs NorthPort Batang Pier6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 11, 2020Blackwater Elite vs San Miguel Beermen4:00 PMAUF Sports Arena & Cultural Center
November 11, 2020Rain or Shine Elasto Painters vs TNT Tropang Giga6:45 PMAUF Sports Arena & Cultural Center

The unique format of the league will start on October 11, 2020 and all of the games will be played at the Angeles University Foundation gym in Angeles City, Pampanga.


Unlike its 45th Season opening day, PBA will feature a double-header match. Alaska and TNT that now carry a new moniker known as the Tropang Gilas will kick-start the renewed competition and in the main game, it’s the Barangay Ginebra San Miguel up against the NLEX Road Warriors.

Talking about new monikers, Phoenix and Columbian got their own versions. The former is now called Super LPG Fuelmasters while the latter will carry one of their brands known as the Terrafirma.

Roosevelt Adams the number one pick of the 2019 PBA (regular) Draft will have his baptism by fire on October 13 versus TNT while the second pick, Maurice Shaw who is also considered one of the best crops of that mentioned rookie draft will make its PBA debut on October 12 against the NorthPort Batang Pier. It’ll be exciting to watch against a budding MVP contender Christian Standhardingers versus Shaw though tagged as a rookie yet got a long list of solid basketball experience.

Six-time Most Valuable Player June Mar Fajardo availability in this conference still in question after he suffered a major injury. However, Mo Tautuaa gave the Beermen faithful a glimpse of what he can do to fill in the shoes of the “Kraken”.